O FESTIVALE

Levice Secret Location – Wine, Food & ART
Piknik s vínom a jedlom + Výstava: ToTo Je MoTyKa

Festival má návštevníkom umožniť:

Objaviť zabudnuté kúty mesta Levice
Zažiť umenie v JEDNODŇOVEJ galérii. Výstava: ToTo Je MoTyKa
Ochutnať víno a jedlo. PIKNIK s Kočovným WINE bistrom

V sobotu 13.7.2019 od 16,00 hod. budú pre návštevníkov festivalu otvorené Kamenné pivnice v Studenej doline.

Kamenné pivnice v Studenej doline
Kamenné pivnice v Studenej doline

JEDNODŇOVÁ galérie uvedie malú výstavu s názvom: ToTo Je MoTyKa – online pozdrav z minulosti.

Kočovné WINE bistro pripraví pre návštevníkov PIKNIK – Spojenie vína a jedla.  Piknik sa uskutoční na malom námestí pred Kamennými pivnicami. Predjedlo + dva chody. Degustácia 8 druhov vína.

Kapacita festivalu: 50 ľudí.
Čas : Od 16.00 hod do 21.00 hod.
Miesto konania: Kamenné pivnice v  Studenej dolina neďaleko centra mesta Levice.
Predpredaj lístkov tu.

Festival vznikal postupne už zopár rokov dozadu. V počiatkoch sa podujatie konalo vo forme sprievodcovského programu zameraného na degustáciu lokálnych vín a objavovanie historických vínnych pivníc počas dôležitých podujatí v meste Levice. Počas troch rokov sa podujatie vyformovalo do festivalu, ktorý predstavuje Levice ako historické vinohradnícke a vinárske mesto prostredníctvom ochutnávky lokálnych špecialít a degustácie Tekovských vín v historických vínnych pivniciach, ktoré sa nachádzajú priamo v centre mesta na hlavnom námestí a v jeho blízkosti.

Mesto Levice má veľmi pestrú vinohradnícku a vinársku históriu. Veď prvá písomná zmienka o Kamenných pivniciach vo vinohradníckom hone Studená dolina neďaleko centra mesta, v ktorých sa uskladňovalo panské víno, pochádza už z roku 1556. Najstaršie nespochybniteľné vyobrazenie panských pivníc v kalvárskom masíve v bezprostrednej blízkosti Levického hradu na vedute mesta pochádza z roku 1664. Legenda veduty v taliančine ich označuje ako pivnice vytesané do skaly (Cantine escavate nella rocca). Dnes sa môže Levické centrum pýšiť prítomnosťou unikátnych, do pieskovca kopaných pivníc priamo v centre mesta. Vinárstva sa môžu pochváliť, že sa im podarilo znova prebudiť historickú dôležitosť vinárskeho odvetvia v Tekove a znova využívať kvality, ktoré tieto unikátne priestory prirodzene majú.

Každé vinárstvo odkrýva príbeh tajného miesta, čo umocňuje ďalší príbeh, ktorý sa skrýva v každej degustačnej vzorke. Festival zároveň umožňuje objavovať lokálne chute prostredníctvom predstavenia výroby lokálnych a tradičných špecialít, ktoré v Tekove prežívajú po dlhý čas.

Aktivita je realizovaná s finančnou podporou: