O FESTIVALE

Festival Levice Secret Location & Local Taste  má návštevníkom umožniť:

Objaviť zabudnuté kúty mesta Levice.
Zažiť atmosféru historických Levíc.
Ochutnať lokálne vína a jedlá.

Festival vznikal postupne už zopár rokov dozadu. V počiatkoch sa podujatie konalo vo forme sprievodcovského programu zameraného na degustáciu lokálnych vín a objavovanie historických vínnych pivníc počas dôležitých podujatí v meste Levice. Počas troch rokov sa podujatie vyformovalo do festivalu, ktorý predstavuje Levice ako historické vinohradnícke a vinárske mesto prostredníctvom ochutnávky lokálnych špecialít a degustácie Tekovských vín v historických vínnych pivniciach, ktoré sa nachádzajú priamo v centre mesta na hlavnom námestí a v jeho blízkosti.

Mesto Levice má veľmi pestrú vinohradnícku a vinársku históriu. Veď prvá písomná zmienka o Kamenných pivniciach vo vinohradníckom hone Studená dolina neďaleko centra mesta, v ktorých sa uskladňovalo panské víno, pochádza už z roku 1556. Najstaršie nespochybniteľné vyobrazenie panských pivníc v kalvárskom masíve v bezprostrednej blízkosti Levického hradu na vedute mesta pochádza z roku 1664. Legenda veduty v taliančine ich označuje ako pivnice vytesané do skaly (Cantine escavate nella rocca). Dnes sa môže Levické centrum pýšiť prítomnosťou unikátnych, do pieskovca kopaných pivníc priamo v centre mesta. Vinárstva sa môžu pochváliť, že sa im podarilo znova prebudiť historickú dôležitosť vinárskeho odvetvia v Tekove a znova využívať kvality, ktoré tieto unikátne priestory prirodzene majú.

Každé vinárstvo odkrýva príbeh tajného miesta, čo umocňuje ďalší príbeh, ktorý sa skrýva v každej degustačnej vzorke. Festival zároveň umožňuje objavovať lokálne chute prostredníctvom predstavenia výroby lokálnych a tradičných špecialít, ktoré v Tekove prežívajú po dlhý čas.

Festival je rozdelený do dvoch dní. Prvý piatkový podvečer si môžu návštevníci vychutnať historickú pivničnú oblasť „Kamenné pivnice“, kde sa rozloží „Kočovné wine bistro“ a ponúka lokálne špeciality párované s vínami. Počas tejto časti festivalu, môžu návštevníci zavítať aj do súkromných pivníc, kde majú možnosť ochutnať ďalšie vzorky priamo od producentov.

Sobotný festivalový podvečer sa koná v centre mesta, kde návštevníci individuálne objavujú tajné miesta – vínne pivnice a prechutnávajú ponuku vín a lokálnych špecialít priamo vo vinárstvach.

Počas festivalu majú návštevníci možnosť aj navštíviť Levický hrad a Tekovské múzeum, ktoré sídli priamo v hradnom areáli. Takisto je počas festivalu sprístupnená návštevníkom vyhliadková veža nad mestom priamo na levickej kalvárii, ktorá je len zopár minút vzdialená od centra mesta.