TAJNÉ MIESTA

Levice majú mnoho tajných miest, o ktorých väčšina obyvateľov a návštevníkov mesta nič netuší. Dôvody, prečo sú niektoré miesta mesta tajné, je jednoduchý.

  1. Počas roka sú tieto priestory pre väčšinu ľudí zamknuté a tým nedostupné.
  2. Nachádzajú sa na takých zákutiach mesta, že si ich človek počas bežného dňa nevšimne. Sú schované v takzvanej „čiernej diere„.

Jedným z hlavných cieľov festivalu Levice Secret Location & Local Taste je na tieto nevšedné miesta upozorniť .

Areál Levického hradu

Levický hrad ešte neodomkol všetky svoje tajné miesta. Počas podujatia Levice Secret Location & Local Taste vám aspoň na krátko pootvárame tajné miesta a umožňujeme objavovať históriu najvýznamnejšej kultúrnej pamiatky v meste Levice.

Levická mestská pivnica – Námestie hrdinov 7-8
Expozícia histórie vinárstva a vinohradníctva RegionVino. Pivnica sa nachádza pod historickým meštianskym domom z roku 1860 v centre mesta, priamo na Námestí hrdinov.

Levická mestská pivnica – Námestie hrdinov 7-8

Schoellerove pivnice – Ulica P.O. Hviezdoslava 17
Vinárstvo Víno Levice. Pivnica je vytesaná do pieskovcového masívu pod levickou kalváriou. Vznikla pravdepodobne ešte v stredoveku a je úzko spätá s Levickým hradným panstvom. Do súčasnej podoby bola pivnica vybudovaná poslednými majiteľmi panstva rodinou Schoeller.

Schoellerove pivnice – P.O. Hviezdoslava 17

Historická pivnica na starej Bátovskej ceste – Ulica SNP č.5853
Vinárstvo Víno SvetíkJedna z pôvodného súboru 35 ručne tesaných pivníc lemujúcich obe strany hradskej cesty smerujúcej do Bátoviec a Banskej Štiavnice. Pivnice na tzv. Bátovskom kopci vznikali postupne po roku 1711.

Historická pivnica - Ulica SNP č.5853

Historická pivnica na starej Bátovskej ceste –  Ulica SNP č.726

Vinárstvo Kúdela. Jedna z pôvodného súboru 35 ručne tesaných pivníc lemujúcich obe strany hradskej cesty smerujúcej do Bátoviec a Banskej Štiavnice. Nachádza sa v nej pôvodná unikátna piesková baňa, ktorá slúžila v minulosti aj ako ladovňa na uskladnenie ľadu z rieky Hron počas leta.

Historická pivnica na starej Bátovskej ceste -  Ulica SNP č.726

Vináreň na historickej ulici v centre mesta –  Na bašte č.112
Vináreň Na Bašte. Pivnica sa nachádza pod starým meštianskym domom v centre Levíc na historickej ulici, ktorá sa nachádza na základoch hradieb stredovekého hradu, neďaleko miesta, kde stála strážna bašta.

Historická pivnica –Na Bašte č.112